
Gratis frokostseminar: Husdyrnæringen mot antimikrobiell resistens: Hva er mulighetene i fremtida?
Ruralis - Institutt for rural- og regionalforskning, Wageningen Economic Research og Veterinærinstituttet inviterer til frokostseminar onsdag 15. oktober 2025.
I 2024 publiserte den norske regjeringen sin siste strategi mot antibiotikaresistens: «Nasjonal én-helsestrategi mot antibiotikaresistens 2024-2033». I denne strategien etterlyses det blant annet tverrsektorielt samarbeid for å styrke arbeidet med å bekjempe antibiotikaresistens i norsk husdyrproduksjon. Norsk jordbruk hadde i 2024 den laveste antibiotikabruken i hele Europa, og har bidratt til å forhindre spredning av antimikrobiell resistens mellom dyr og mennesker.
Vi ønsker med dette seminaret å presentere ny forskning og identifisere muligheter og strategier som kan bidra til å opprettholde og forbedre dagens system for kontroll og tilsyn.
Fagfeltet og presentasjonene er relevante for alle som jobber med å opprettholde lav antibiotikabruk i husdyrnæringen og forebygge risikoen fra antimikrobiell resistens i det norske samfunnet og i husdyrproduksjonen.
På seminaret vil det blant annet bli presentert:
- Resultater fra en spørreundersøkelse om antibiotikabruk og forebyggingstiltak for dyrehelse blant gris- og storfebønder.
- Resultater fra en undersøkelse om press på husdyrveterinærer til å foreskrive antibiotika.
- Beregning av antibiotikabruk med Defined Daily Dose og sammenligning med mg/PCU.
- Resultater fra scenarioplanlegging om potensielle risikofaktorer, muligheter og framtidige strategier for å opprettholde dagens situasjon.
- Arbeidet til Animalia for å forbedre dyrehelse og holde antibiotkabruken lav.
- En-helse-strategien mot antimikrobiell resistens fra Landbruks- og matdepartementet.
Tid: Onsdag 15. oktober 2025. Dørene åpner kl. 08:30. Presentasjoner fra kl. 09.00 – 11.00.
Sted: Sentralen, Øvre Slottsgate 3, Oslo.
Servering: Enkel frokost.
Påmeldingsfrist: Mandag 13. oktober, kl. 23.00.
Frokostseminaret strømmes også. Meld deg på som vanlig og velg strømming.
Program
08:30
Dørene åpner – enkel frokostservering
09:00
Velkommen
ved Ruralis, Wageningen Economic Research og Veterinærinstituttet
09:05
Introduksjon av dagens situasjon med dyrehelse, antibiotikabruk og antimikrobiell resistens i husdyrnæringen
Eirik Magnus Fuglestad og Richard Helliwell, forskere ved Ruralis
09:15
Presentasjoner av viktige funn fra LIMBO-prosjektet
- Antibiotikabruk og forebyggingstiltak for dyrehelse blant gris- og storfebønder?
Richard Helliwell, prosjektleder og forsker ved Ruralis
- Hva sier undersøkelsen blant veterinær om press til å foreskrive antibiotika?
Annie Haavemoen, veterinær i Animalia
- Hva er mulighetene til å forbedre tilsynet med antibiotikabruk ved hjelp av Defined Daily Dose?
Madelaine Norström, seniorforsker ved Veterinærinstitutet
- Scenarioplanlegging fram mot 2050: potensielle risikofaktorer, muligheter og framtidige strategier for å opprettholde dagens situasjon.
Richard Helliwell, forsker ved Ruralis
10:00
Spørsmål til forskerne
10:15
Perspektiver fra Animalia og Landbruks- og matdepartementet –
- Hvordan arbeider Animalia og husdyrnæringen for å bevare og forbedre dyrehelsen, og for å holde antibiotikabruken lav?
Synnøve Vatn, Fagdirektør Dyrehelse og beredskap i Animalia
- Den nasjonale én-helse strategien mot antimikrobiell resistens.
Kjersti Nilsen Barkbu, Seniorrådgiver ved Landbruks- og matdepartementet.
10:45
Spørsmål og diskusjon
11:00
Oppsummering – samtalen fortsetter for de som ønsker det.
Richard Helliwell, forsker ved Ruralis